اگر قصد استفاده از نمایشگرهای صنعتی برای مراکز کنترل را دارید، به دلیل گستردگی محیط و تعداد دوربین‌های بالا، باید مکانی مجزا را برای نظارت و حفاظت هر چه بهتر و دقیق‌تر در نظر بگیرید. استفاده از ویدیو وال، این مانیتور دیواری با ابعاد بزرگ، امکان نمایش تصاویر ارسالی دوربین‌ها به صورت یکجا و یا تفکیک شده از یکدیگر را انجام می‌دهد. در این مطلب به بیان کاربرد ویدیو وال در مراکز کنترل و ویژگی‌های فنی این نمایشگر صنعتی می‌پردازیم.

 

 

درباره تلویزیون شهری بخوانید. 

 

 

 

فناوری ویدیو وال 

زمانی که اولین ویدیو وال‌ها راه‌اندازی و تولید شد، صرفاً تعدادی مانیتورهای کوچک سیاه و سفید بود که در کنار یکدیگر قرار می‌گرفت و هر کدام نیز جدا از هم تصاویری را نمایش می‌داد. کاربرد اولیه ویدیو وال نظامی و امنیتی بود.

در حقیقت مثل تمام تکنولوژی‌های روز دنیا که در ابتدا کاربردی محدود دارند، استفاده از این تکنولوژی نیز در ابتدا با محدودیت روبرو بود. به گونه‌ای که صرفاً در اختیار سازمان‌های محدود و خاص قرار داشت که اصلاً کاربرد تجاری و اقتصادی حتی برای آن تصور هم نشده بود. 

البته در گذر زمان، به موازات پیشرفت‌هایی که در طراحی و تولید ویدیو وال صورت گرفته، موارد استفاده و کاربرد آن نیز گسترش پیدا کرده است. امروزه دیگر مانیتورهای منحنی با انواع مانیتورهای صاف و بدون لبه و با کیفیت عالی جایگزین شده‌اند. مطمئناً طبق این برآورد، در آینده‌ای نزدیک شاهد نمایشگرهای بسیار قوی‌تر با انواع برنامه‌ها و با کیفیت برتر خواهیم بود که با تکنولوژی‌های امروزی برابری  نخواهد کرد. 

البته انتخاب یک ویدیو وال در بین این تعداد تنوع زیاد که هر یک دارای یک سری برنامه‌های خاصی می‌باشد، قطعاً مسئله را سخت‌تر می‌کند. درواقع منشأ این انتخاب‌های ویدیو وال باید با توجه به راهکارهایی که در سازمان‌ها و مجتمع‌های خاص ارائه می‌دهد، مورد توجه قرار گیرد. 

 

تلویزیون شهری

 

آشنایی با کاربردهای ویدیو وال در مراکز کنترل

یکی از مکان‌های مهم و البته پرکاربرد برای ویدیو وال، مراکز کنترل است. از کاربردهای اصلی و مهم ویدیو وال در مراکز کنترل، کارکرد بالای سیستم مانیتور و سرعت اجرای دستورات در این فضاها می‌باشد. درواقع قابلیت نرم‌افزار eyecon در قسمت Alarm Management این ابزار، باعث ایجاد تمایز در مراکز کنترل شده است. 

قابلیتeyecon  در ویدیو وال، حالت‌های مختلف را در صورت بروز مشکل به صورت اتوماتیک تشخیص داده و به عنوان خطر و هشدار اعلام می‌کند. این اطلاعات موردنظر برای مدیران و کاربران نمایش و ارسال می‌شود. به این ترتیب اطلاعات جدید برای تمام کاربران در مراکز کنترل نمایش داده می‌شود تا در صورت بروز شرایط بحرانی، اقدامات مربوطه در کمترین زمان ممکن و به سرعت انجام شود. 

 

امکانات و سیستم‌های ویدیو وال در مراکز کنترل 

۱. سیستم غلبه بر خرابی failover

از طریق سیستم غلبه بر خرابی مانیتورها، می‌توانید ویدیو وال را همیشه روشن نگه دارید. درواقع روشن نگه داشتن ویدیو وال در هر شرایطی، یکی از امکانات و موارد درخواستی کاربران در بخش‌های صنعتی و کنترلی می‌باشد. این سیستم موجب حفاظت از کارکردهای ویدیو وال در هر ثانیه از روز (۷ روز ۲۴ ساعته) می‌شود. در صورت قطع شدن هر یک از ورودی‌ها، نیز یک سیستم پشتیبان به صورت اتوماتیک و خودکار جایگزین ورودی قطعی می‌شود و اتصال را برقرار می‌کند.

۲. فناوری Softblue ویدیو وال 

فناوری هوشمند Softblue موجب حفاظت از چشم‌ها و جلوگیری از ضعیف شدن آن‌ها می‌شود. طبق آزمایش‌ها و تست‌هایی که در مؤسسات بین‌المللی TUV Rheinland و SGS Labs صورت گرفته است، حذف اشعه ماوراءبنفش و همچنین حذف موج‌های آبی‌رنگ بدون کاهش کیفیت و تغییر رنگ تصویر نمایشگر موجب ارتقای کارکرد آن شده است.

۳. سیستم CMND

می‌توانید از طریق سیستم  CMND اطلاعات خود‍ را به وسیله اتصال بلوتوث از طریق درگاه mPCle، wifi و 4GLTE  گسترش دهید. سیستم CMND یک نرم‌افزار مدیریتی است که می‌توان به وسیله آن کنترل و ارتقای محتواها را انجام داد.

۴. سیستم پلیر هوشمند (smartPlayer)

شما می‌توانید هر نوع محتوای موردنظر (فایل‌های صوتی و پادکست، تصویری، فیلم و...) را در USB ذخیره کنید و در نمایشگرهای ویدیو وال ببینید. همچنین می‌توانید جدول پخش هر یک از فایل‌ها و زمان هر کدام را تعیین و مشخص کنید.

۵. مرورگر HTML5 و به‌روزرسانی محتواها 

از سیستم‌ها و امکانات دیگر ویدیو وال، بهره‌گیری از مرورگر HTML برای به‌روزرسانی محتواها می‌باشد. می‌توانید از طریق پورت شبکه RJ45 ویدیو وال و همچنین مرورگر HTML  محتواهای نمایشگر را تغییر داده و به‌روز کنید.

۶. درگاه OPS  (OPS Insert)

می‌توانید با نصب یک پلیر در درگاه OPS ، قابلیت مدیریت محتوا را در نمایشگر ایجاد کنید. با این امکان می‌توانید مانیتور خود را تبدیل به یک کامپیوتر پنلی pc کنید.

7.انتشار اطلاعات با استفاده از تکنولوژی DLNA

شما می‌توانید با استفاده از تکنولوژی DLNA فیلم، عکس و حتی فایل‌های صوتی را از طریق گوشی موبایل و تبلت و یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی که از تکنولوژی DLNA پشتیبانی می‌کنند، اطلاعات را به اشتراک بگذارید و در ویدیو وال پخش کنید.

 

ویدئو وال

 

دلایل استفاده از ویدیو وال در مراکز کنترل 

 • انطباق طراحی فنی و ظاهری ویدیو وال برای استفاده در محیط‌های کنترلی و نظارتی 
 • میزان کارکرد مداوم ویدیو وال؛ ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته 
 • قابلیت پخش تصاویر و ویدیوهای آنلاین
 • قابلیت چیدمان ماتریسی (عمودی و افقی) تصاویر و فایل‌های موردنظر 
 • قابلیت اتصال به انواع دستگاه‌های پخش‌کننده فایل؛ چون لپ‌تاپ و غیره 
 • امکان کنترل از راه دور 
 • دارا بودن فن داخلی برای جلوگیری از افزایش دمای داخلی سیستم دستگاه 
 • کاهش حرارت تولیدی از طریق استفاده از چراغ‌های LED در سیستم 
 • کیفیت بالا و فوق‌العاده نمایش تصاویر 
 • قابلیت دید گسترده (۱۷۸×۱۷۸) و نمایش چیدمان متنوع تصاویر در سیستم 
 • امکان کنترل با گوشی‌های smart phone و تبلت 
 • دارا بودن صفحات لمسی 
 • دارا بودن تکنولوژی Saving Smart Energy به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی.

 

 

تماس با ما