در سالیان اخیر با پیشرفت تکنولوژی انواع جدیدی از ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی به وجود آمده که نسبت به ابزارهای سنتی قابلیت‌های بسیار زیادی دارند و بهتر می‌توانند کاربران و مشتریان را به هدف دلخواه خود برسانند. ویدئو وال یکی از این ابزارهای جدید است که در چند سال اخیر کاربرد آن بسیار زیاد شده است.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این ابزار، در برگزاری مراسمات مختلف از جمله نمایشگاه و کنسرت‌ها است. برگزاری کنسرت‌ها نیاز به دانش و تخصص خاص خود داشته و در این زمینه باید از ابزارهای مختلفی از جمله ویدئو وال استفاده کرد. اما مساله این است که این ابزار تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی چه نقشی در برگزاری کنسرت‌ها دارد؟

ما در این مقاله به دنبال آن هستیم تا ضمن معرفی این ابزار، به کاربردها و قابلیت‌های آن در مکان‌ها و مراسمات مختلف از جمله کنسر‌ت ها بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

 

اصلا ویدئو وال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در ابتدا لازم است بدانیم که ابزار مذکور چیست و چه کاربردهایی برای مشتریان دارد. ویدیو وال یا همان Video Wall ابزاری است که نام‌های دیگری مانند نمایشگرهای دیواری نیز برای آن انتخاب کرده‌اند. این ابزار از کنار هم قرار گرفتن پنجره‌های ویدئویی مختلف تشکیل شده است.

احتمالا شما هم در سالن‌های همایش یا سایر مکان‌های مشابه، نمایشگرهایی را مشاهده کرده‌اید که دارای چندین پنجره مختلف هستند که هر پنجره می‌تواند یک تصویر ویژه را به نمایش بگذارد. یعنی می‌توان به صورت همزمان چندین تصویر متفاوت را پخش کرد. حتی می‌توان از یک پنجره تصاویر زنده و از سایر پنجره‌ها تصاویر و فیلم‌های ظبط شده را پخش کرد. این سیستم نمایشگر صنعتی قابلیت این را دارد که به صورت شبانه‌روزی و به صورت 24 ساعته تصاویر مختلف را از پنجره‌های گوناگون خود حتی با فرمت‌های مختلف پخش کند.

اگرچه می‌توان از طریق کامپیوترهای شخصی مانند سیستم یا لب‌تاپ آنها را کنترل کرد، اما این ابزارها معمولا دارای اتاق‌های فرمان یا همان کنترلر نیز هستند. از طریق اتاق فرمان معمولا می‌توان کنترل بهتر و مناسب‌تری بر روی ویدئو وال جهت پخش تصاویر داشت. بنابراین در یک تعریف دیگر می‌توان گفت که ابزار ویدئو وال از سه بخش مجزای نمایشگر، کنترلر و نرم‌افزار تشکیل شده که هر کدام وظیفه خاص خود را بر عهده دارند. اما آنچه بیننده مشاهده می‌کند، بر روی نمایشگر نشان داده می‌شود.

ابزار Video Wall را می‌توان در مکان‌های بسته یا باز به تناسب سلیقه و نیاز مشتری به کار برد. به همین دلیل سازندگان آن، نمایشگر را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که از استحکام لازم برخوردار باشد. معمولا نمایشگر را بر روی دیوارها یا در ارتفاع مشخصی از زمین قرار می‌دهند.

اما در خصوص کاربردهای ویدئو وال نیز باید گفت که این ابزار در بسیاری از محیط‌های باز و بسته دارای کاربرد است. از جمله آنها می‌توان به سالن‌های همایش، رستوران‌ها، کنسرت‌ها، مترو، بیمارستان‌ها، پلیس، ترمینال‌ها، فرودگاه‌ها، نیروگاه‌ها و بسیاری از مکان‌های دیگر دیگر اشاره کرد. بنابراین استفاده از ویدئو وال و کاربرد آن تنها به یک حوزه خاص محدود نشده و در اکثر حوزه‌های صنعتی، اداری و خدماتی کاربرد دارد. هر کدام از این مزاکر بنا به دلایلی از Video Wall استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، برخی از مکان‌ها مانند مراکز امنیتی و پلیس بیشتر برای حفظ امنیت از آن استفاده می‌کنند. برخی دیگر از مراکز مانند بیمارستان‌ها و فرودگاه‌ها ممکن است از آن برای اطلاع‌رسانی استفاده کنند. بسیاری از کسب‌وکارهای خصوصی مانند شرکت‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها نیز بیشتر از کارکرد تبلیغاتی ویدئو وال استفاده می‌کنند. بنابراین می‌بینیم که بسته به نیاز و سلیقه مشتری می‌توان استفاده‌های متعددی را از آن کرد. با این حال، سوال این است که کاربرد ویدئو وال در کنسرت‌ها چیست؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

ویدئو وال

 

با مهم‌ترین کاربردهای ویدئو وال در کنسرت‌ها آشنا شویم

قطعا هر محیط و مکانی بسته به اقتضایی که دارد از این ابزار استفاده خواهد کرد. در کنسرت‌ها نیز می‌توان چندین کاربرد مختلف برای ویدئو وال در نظر گرفت که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ایجاد شور و هیجان

بدون شک یکی از مهم‌ترین معیارها برای یک کنسرت خوب داشتن شور و هیجان در کنسرت است. این شور و هیجان بسته به نوع خواننده و موسیقی که پخش می‌شود، می‌تواند متفاوت باشد. در واقع منظور از شور و هیجان، صرفا شادی نیست. بلکه بسیاری از کنسرت‌ها و ترانه‌ها غمگین هستند. اما به طور کل، تمام آنها باید بتوانند بر روی خواننده تاثیر بگذارند.

یکی از مهم‌ترین ابزارها برای تاثیرگذاری بر روی خوانند در سالن کنسرت استفاده از ابزاهای نمایشی از جمله ویدئو وال است. به طور کل در کنار خوانندگی هنرمندان، پخش تصاویر و فیلم‌های مختلف می‌تواند متناسب با حال و هوای کنسرت، فضای خاصی به آن ببخشد. چرا که تصاویر و فیلم‌ها تاثیرگذاری بسیار زیادی بر روی مخاطبان دارد. معمولا در کنسرت‌ها با استفاده از این نوع نمایشگرها سعی می‌کنند تصاویر مختلفی از خود کنسرت تماشاگران آن یا تصاویر مرتبط با محتوای آهنگ پخش کنند.

 

قابلیت همزمان پخش تصاویر مختلف از طریق ویدئو وال

پیش‌تر هم اشاره شد که یکی از کاربردها و قابلیت‌های ابزار مذکور، امکان پخش ویدئوها و تصاویر مختلف از پنجره‌های گوناگون است. این قابلیت در کنسرت‌ها می‌تواند به خوبی مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، می‌توان در یک کنسرت می‌توان در برخی از پنجره‌های ویدئو وال از تصاویر زنده داخل سالن استفاده و آنها را پخش کرد.

ضمن آنکه در سایر پنجره‌های آن می‌توان از تصاویر ضبط شده اما مرتبط استفاده کرد. بدین ترتیب فضای سالن بیشتر مورد پسند مخاطب قرار خواهد گرفت. فراموش نکنید که به علت بزرگ بودن سایر و ابعاد این نمایشگرها، می‌توان تصاویر را در ابعاد بسیار بزرگ نمایش داد که تاثیر بالقوه‌ای بر روی احساسات مخاطب خواهد گذاشت.

فراموش نکنیم که فضای سالن تاثیر بسیار زیادی بر روی میزان و کیفیت برگزاری یک کنسرت خواهد داشت. به همین دلیل برخی از مخاطبان ممکن است در سالن‌های مختلف دیدگاه متفاوتی در خصوص برگزاری یک کنسرت توسط یک خواننده مشترک داشته باشند. قابلیت همزمان تصاویر میزان کیفیت برگزاری یک کنسرت را تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد داد. به همین دلیل امروزه اکثر خوانندگان تمایل دارند تا در سالن‌های کنسرت برگزار کنند که به امکانات مناسب از جمله ویدئو وال مجهز است.

 

ویدئو وال برای کنسرت

 

ویدئو وال باعث ایجاد دید بهتر در کنسرت می شود

با استفاده از ابزار ویدئو وال می‌توان در سالن کنسرت دید بهتری را برای مخاطبان و حتی برای خوانندگان ایجاد کرد. چرا که از طریق پخش تصاویر زنده از داخل سالن می‌توان به راحتی بخش‌های مختلف سالن را نظاره‌گر بود. این موضوع باعث می‌شود تا هم خواننده بهتر بتواند فضای داخل سالن را مدیریت کند و هم خوانندگان از جو بخش‌های مختلف سالن آگاه شوند.

ضمن آنکه با پخش تصاویر ضبط شده و مرتبط به راحتی می‌توان فضای روحی و فکری مخاطبان را به یکباره تغییر داده و به نوعی آنها را از طریق پخش ویدوها و تصاویر مرتبط به وجد آورد. به طور کل شکی نیست که یکی از کاربردهای ویدئو وال در کنسرت‌ها، تغییر دادن جو و محیط یکنواخت داخل سالن کنسرت است.

معمولا محیط داخل سالن‌های کنسرت محیطی است که بارها و بارها در موارد مختلف توسط مخاطبان تجربه شده است. به عنوان مثال، آنها در همایش‌ها، سخنرانی‌ها یا مواردی از این قبیل چنین سالن‌هایی را تجربه کرده‌اند. بنابراین نیاز است که محیط و فضای این سالن‌ها در یک کنسرت، دارای محیط و فضایی بسیار متفاوت باشد. معمولا ویدئو وال می‌تواند نقش مهمی در تغییر دادن فضای سالن کنسرت داشته باشد.

 

ویدئو وال

 

ویدئو وال باعث پخش با کیفیت تصاویر در کنسرت می شود

همواره در سالن‌ها همایش، سخنرانی‌ها و همچنین کنسرت‌ها یکی از دغدغه‌های نگرانی‌ها و گلایه‌های مخاطبان، عدم پخش مناسب و باکیفیت تصاویر و فیلم‌های نمایش داده شده است. به طوری که در سالیان گذشته با استفاده از ابزارهای سنتی، همواره این مشکل وجود داشت که تصاویر از کیفیت مناسب برخودار نبودند.

از طرفی در بسیاری از مواقع به علت نامناسب بودن سیستم و ابزار مورد استفاده، تصاویر و فیلم‌ها قطع می‌شدند. این مساله وجه بسیار ناخوشایندی برای مخاطبان داشت و در بسیاری از مواقع آنها را کلافه می‌کرد. چرا که در میانه مشاهده کردن یک فیلم یا کلیپ، نیاز بود که مسئولین سالن به دنبال تعمیر ابزار مورد استفاده و پخش مجدد تصاویر باشند.

این در حالی است که با استفاده از ویدئو وال این قبیل دردسرها و مشکلات چه در برگزاری کنسرت‌ها و چه در سایر مراسمات تقریبا به صفر تمایل پیدا کرده است. چرا که ویدئو وال برخلاف ابزارهای سنتی از تکنولوژی بهتری بهره می‌گیرد و به ندرت دچار مشکل یا آسیب خواهد شد. این موضوع باعث می‌شود تا خواننده یا مسئول برگزاری کنسرت و مسئولین سالن نیز همواره استرش و دغدغه قطع شدن تصاویر و ویدئوها را نداشته باشند. بدین ترتیب شاهد برگزاری یک کنسرت باکیفیت با استفاده از ابزار ویدئو وال خواهیم بود.

و در آخر...

ما در این مقاله به تعریف ویدئو وال، کاربردهای مختلف آن و خصوصا کاربرد ویدئو وال در کنسرت‌ها اشاره کردیم. کاربرد اصلی ویدئو وال در کنسرت‌ها را زمانی متوجه می‌شوید که در یک کنسرت شرکت کنید و در آن از این ابزار استفاده کرده باشند. با این حال، ابزار مذکور دارای کاربردها و مزیت‌های دیگری چه در کنسرت‌ها و چه در برگزاری سایر مراسمات دارد که در اینجا ممکن است از قلم افتاده باشد. ضمن آنکه دید و سلیقه مخاطب نیز در این خصوص می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

 

تماس با ما